Telefona Root Atma

 

Telefona Root Atmak:

Android işletim sistemi ile çalışan telefonlarda yetki sahibi olmadığınız uygulamar üzerinde %100 kontrol sağlayabilmek amacıyla yapılan işleme root atmak denmektedir.

Telefona Root Atma Android işletim sistemli telefonlar kullanıcılarının da yavaş yavaş farkına vardığı bir işlem haline geldi. Piyasanın %75 Android işletim sistemli telefon kullanıldığını düşünürsek pek de azımsanmayacak bir kitlenin bu işlemi yapmak istediğini görürüz. Peki neden Root Atma işlemi istiyoruz. Buna neden gerek duyuyoruz. Kısaca Root neden atılır açıklayalım. Telefona Root Atma size telefonunuzda aslında hiçbir zaman erişemeyeceğiniz olanakları sağlar. Birçok telefon üreticisi bu olanakları gizli duruma getirmiştir. Çünkü kullanıcının bu tür işleri yapmasını istemez. Telefon üreticilerinin anlaşma sağladıkları birçok firmalar vardır. Herhangi bir telefonu ele alırsak Android telefonun içine Google ile anlaştıkları programlar, Facebook ile anlaştıkları programlar, antivirüs programları gibi bir çok firmanın programları otomatikman telefonunuzu ilk satın aldığınızda bu bahsettiğim programlar telefona yüklü bir biçimde size sunulur. Root Atma işlemi de telefon üreticilerinin pek işine geldiği bir durum değildir. Telefonunuzun tek hakimi sizi yapar ve bu istemediğiniz gereksiz bir çok programdan da kurtulma imkanı sunar. Yalnız bu işlemin bazı handikapları da vardır. Root Atma işlemini iyi anlamak ve her gereksiz gördüğünüz programı silmemenizi tavsiye ediyoruz.

Zira sildiğiniz program Android işletim sisteminin çalışmasını sağlayan bir program ise telefon bu işlemden zarar görecektir. Bu yüzden bu işlemi iyi anlamalı ve iyi araştırma yapmalısınız. Bir de telefon üreticilerinin istemediği Root Atma işlemi için garanti kapsamı sona eriyor. Yani telefonunuzu garantiden çıkarıyorsunuz. O yüzden genelde Telefona Root işlemini kullanıcılar garanti süresi bitiminde yapmaya dikkat ediyor. Size de bunu tavsiye ediyoruz. Çünkü yaşadığımız bu teknoloji çağında her geçen gün telefonlarımız için yeni bir güncelleme ve yeni programlar geliştiriliyor. Telefonumuzda bir süre sonra bu teknolojiye ayak uyduramayıp içindeki sistem eski kalıyor. Bu sürede aşağı yukarı 2-3 seneye denk geliyor. Zaten garantisi de bu sürede bitiyor. İşte tam da Root Atma bu sırada devreye giriyor. Şimdi size her bireyin dışarıdan yardım almadan kendi başına yapabileceği şekilde bir anlatım yaparak kolayca Root Atma işlemini gerçekleştireceğiz.

Android Root Atma

               Bu işlem iki farklı şekilde yapılabiliyor. Birisi bir bilgisayar yardımı ile diğeri telefondan gerçekleşiyor. Anlatacak olduğumuz bilgisayar yardımı ile olandır. Eğer yoğun istek olursa telefondan olan işlemi de ileri bir zaman da anlatırız.

 

 1. İlk önce bilgisayarınıza uygun bir Root Atma programı indiriyoruz. Bu konuda size tavsiyemiz KingoRoot APK programıdır. Yalnız bu programı güvenilir bir siteden indirirseniz sizin için daha iyi olur. Çünkü güvenilir olmayan sitelerden indirme yaparsanız her programda olduğu gibi beraberinde istemeyeceğiniz şeyleri de beraberinde getirirsiniz.

 

 1. Programı güvenli biçimde bilgisayarına indirdiniz. Şimdi telefonunuzda birkaç işlem yapmanız gerekmektedir. Telefonunuzun aplikasyonlar olan bölümüne geçiş yapın. Burada telefonunuzun Ayarlarını yaptığınız bölüme basmanızı istiyoruz.

 

telefona root atma

 

 1. Daha sonra karşınıza çıkan menünün en son bölümünde telefonunuzun bütün kişisel bilgilerinin olduğu “Hakkında” yazan bölüme basınız. Telefondan telefona bu menü isimleri değişik olacağından bazı telefonlar “Cihaz Hakkında” yazabilir. Ama özünde hepsi aynıdır.

 

 1. Karşınıza başka bir menü çıkacak. Bu menünün içerisinde  “Yazılım Bilgisi” yazan yere gelip seçiyoruz.

root atma 2

 1. Telefon üreticilerinin bir kısmı Yazılım Bilgisinin hepsini verirken bazıları resimde de göreceğiniz üzere “Daha” seçeneği sunmaktadır. Genelde Samsung telefonlar Yazılım bilgilerini başka bir menünün altına sokmadan verir. Örneğin HTC telefonlar “Daha” menüsünü de kullanır.

root atma 3

 

 1. Telefon ile olan işlemimizin yavaş yavaş sonlarına geldik. Birkaç adım sonra bitecektir. Şimdi ki menümüzde karşımıza çıkanlar telefondan telefona değişik isimler ile olabilir. Build numarası – Yapım numarası hatta Kernel numarası yazan bile olabilir. Bu isimlerin hepsi aynı kapıya çıkmaktadır. Telefonunuzda bu saydığım isimlerden hangisiyazıyor  ise üzerine birkaç kez tıklıyoruz. Bu işlemi yaparken her tıkladığımızda geliştirici mod için şu kadar kaldı diye mesaj çıkmaktadır.

 

 1. Şimdi “Ayarlar” menüsüne geri dönmemiz gerekmektedir. “Geliştirici Seçenekleri” adı altında başka bir menüyü aktive ettik.

 

 

 1. Telefonda son işlemimiz bu menüyle son buluyor. “Geliştirici seçenekleri” menüsünün içinde “USB hata ayıklama” diye bir seçenek bulacaksınız. Bu seçeneğin yanında ki kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu telefonunuzun bilgisayar yardımı ile dışarıdan Root Atma olanağı sağlayacaktır.

 

 

 1. Artık Telefona Root Atma işlemi için telefonda olan kısmı son buldu. Şimdi bilgisayarımıza yüklediğimiz KingoRoot APK programını çalıştırmamız gerekmektedir. Zira bu programı çalıştırdıktan sonra telefonunuzu bilgisayara bağlamanız konusunda size uyarıcı bir mesaj gönderecektir.

 

 1. Telefonunuzu bilgisayara bağladınız. Ardından biraz bekleme süresi olacak. Çünkü Telefona Root Atma programı tanımlama yapmaya başlamıştır. Bu işlem çok kısa bir süre vaktinizi alacaktır. Bu süre bitiminde KingoRoot APK programı size farklı bir mesaj daha gönderecek ve sadece Root yazan bir buton ortaya çıkacaktır. Bu butona bastığınızda Root Atma işlemi başlayacaktır.

İşlem ilerledikçe bilgisayarınızla aynı yüzde değerini göreceksiniz. Bu işlem için yaklaşık  5-6 dk. beklemeniz gerekmektedir. Belki telefonunuz arada kapanıp açılabilir. Ne de olsa telefonunuza dışarıdan farklı bir program atıyorsunuz. Biraz saçmalaması normal. Telefon açıldığında kaldığı yerden devam edecektir.

 

 1. Telefona Root Atma işlemi bitti. Telefon ekranınızda buna dair bir mesaj göreceksiniz. Root Atma işlemi başarı ile bitmiştir.

 

Sonunda telefonunuz Root Atma işlemini bitirdi. Artık bundan sonra sizin ne istediğinize bağlı olarak işlemlerinizi gerçekleştireceksiniz. İster gereksiz yazılımlardan kurtulun ister telefonunuzu yağ gibi kayıp Ferrari gibi uçmasını sağlayın. Google’ın gereksiz programlarını silebilir. Eklediğiniz aplikasyonların istemediğiniz, gereksiz bulduğunuz browserlarını silebilirsiniz. Bu işlemi kaldırmak istiyorsanız aynı işlemleri tekrar yapıp bu sefer unroot seçeneğini yapacaksınız.

2194 kez okundu
Telefona Root Atma Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

 1. […] üzerindeki bir uygulamanın geliştirilmiş ve düzenlenmiş halidir. Bu tarz programlarda telefonunuzda root işleminin yapılması gerekmektedir fakat bu paylaştığımızı programda root işlemi yapmanıza gerek […]

 2. […] even arriva to the point Android root for full […]