Adil Kullanım Kotası Kaldırma Yöntemi

Akk kısa adıyla da bilinen adil kullanım kotası, internet kullanıcısının bağlı olduğu tarifede belirtilen GB birimine göre, belirli bir veri aktarımı limitini doldurmasıyla birlikte, bağlantı hızının düşürülmesiyle sonuçlanan uygulamaya verilen isimdir. İnternet hızı düşen kullanıcılar, adil kullanım kotasını ortadan kaldırmak için normal şartlar altında bir sonraki fatura kesim tarihlerini beklemeleri gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz internet sağlayıcısı TTNET ya da Turkcell Superonline farketmeksizin, kullandığınız tarife limitsiz dahi olsa, her bir kullanıcı AKK uygulamasına dahil edilir ve kotasını doldurduğunda, internet hızı otomatik olarak düşürülür. Pek çok kullanıcıya kotasının %90ı dolduğunda; Adil Kullanım Kotası limitinizin %90ını tükettiniz. %100 ünü tükettiğiniz andan itibaren dls bağlantı hızınız, bilmem kaç mbps'ye düşürülecektir şeklinde sms ya da e posta bildirimi ulaşır ancak iyi haber şu ki; internet servis sağlayıcınızın yasalara göre koymak durumunda olduğu AKK'yi kaldırmanın bir takım yolları var. Aşağıda verdiğimiz, 2017 yılı itibariyle geçerli limit kaldırma yöntemlerini uygulayarak internet bağlantınızın her daim sınırsız ve hızlı olmasını sağlayabilirsiniz.

AKK Kaldırma Yöntemleri 2017

Adil Kullanım Kotasını servis sağlayıcınızın hangisi olduğuna bağlı olarak programsız bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Adım adım adil kullanım kotasını devre dışı bırakma işlemi bir kaç yöntemle gerçekleştirilebilir. Sizlerle en sık kullanılan yöntemleri paylaşarak, aralarından size daha kolay görüneni seçerek AKK'nizi devre dışı bırakabilirsiniz.

Adil Kullanım Kotasını Modem Üzerinden Kaldırma:

Akk uygulaması genelde modemimizdeki MSS ve MTU ayarlarına takılarak hayata geçtiği için, modem üzerindeki MMS ve MTU ayarlarını değiştirerek, AKK kaldırma işleminizi gerçekleştirebiliriz.

 

AKK kaldırma 2017 işleminebaşlamadan önce modemimiize tamamen reset atmamız yani modemimizi fabrika ayarlarına döndürmemiz gerekiyor. Modemlerin modelleri birbirinden farklı olduğu için, öncelikle modemi fabrika ayarlarına geri döndürme yazımıza göz atabilirsiniz ve bu işlemi tamamladıktan sonra diğer adıma geçebilirsiniz. 

Modeminizi fabrika ayarlarınadöndürebildiğimizi varsayacak olursak, bundan sonra ilk adım DNS ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecek. İnternet sunucunuzun size sunduğu ayarlar yerine Google’ın DNS ayarlarını girin. (Google DNS ayarları: 8.8.8.8 – 8.8.4.4)

adil kullanım kotası kaldırma işlemi 2017

AKK Den Kurtulun İnternete Jet Hızıyla Bağlanın

Bu işlemin ardından modem arayüzünüze giriş yapın. Modem arayüzünüzde MTUayarlarına girin. (Her modemde MTU ayarları farklı bir sekmede olabilir, o yüzden MTUayarlarını bulmak için modem markanızı internette aratarak yardım alabilirsiniz) MTUayarları bölümüne girdiğinizde eğer 8 Mbit internet kullanıyorsanız TCP MMS ayarını 500, TCP MTU ayarını ise 1480 olarak değiştirin.

Eğer 16 MBit’lik internet kullanıyorsanız TCP MMS ayarını 1000, TCP MTU ayarını ise 1480 olarak değiştirin.

Eğer tüm işlemleri doğru bir şekilde yaptıysanız adil kullanım kotası kaldırma 2017işlemini başarılı bir şekilde uygulamışsınız demektir.

PC Üzerinden AKK Kaldırma:

PCnizin başlat menüsündeki arama kısmına CMD yazınız ( Amacımız CMD.exe penceresini açarak pc mize ait ip adresini öğrenebilmek

Açılan pencereye ip-config komutunu vereceğiz..

Gerisinini burada anlatmışlar

 

Sizlere temin etmiş olduğumuz adil kullanım kotası kaldırma yöntemleri 2017 yılında işe yarayan yöntemler olmakla birlikte, tercihen Turk Telekom'un ya da Superonline ın eski model modemlerinden birini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Eğer yeni modellerden kullanıyorsanız, hem TTnet hem de Turkcell Superonline, bu AKK kaldırma yollarından haberdar oldukları için 2017 itibariyle çıkarmış oldukları modemlerde bu sorun için önlem almış olduklarından, kuvvetle muhtemelen yöntemler işe yaramayacak, internet hızınız olduğundan daha da yavaş bir hale gelecektir ancak AKK kaldırma işinden vazgeçecek olursanız, herhangi bir anda modeminize reset atarak Adil Kullanım Kotası kaldırma işlemini geri alabilirsiniz.

Kaynak olarak : http://www.wikihow.com/Speed-Up-a-Slow-Internet-Connection kullanılmıştır

944 kez okundu