Kredi Yeniden Yapılandırma / Refinansman / Yeniden Finansman

Merhabalar, size bu yazımda Kredi Yeniden Yapılandırma / Refinansman / Yeniden Finansman ile ilgili bilgi vereceğim.

Refinansman Nedir?
Refinansman, mortgage kredi uygulamasında kullanılan bir finans arac diyebiliriz. Örnek verecek olursak bugün bir kredi çektiniz ve faiz oranını 1.60 olarak düşünelim. Zaman içerisinde kredi oranının düşmesi veya kredi borcunun vade oranında değişiklik yapılabilme olayına veya başka bir kredi ile kredi borcunun kapatılmasına refinansman denir.

Refinansman yaparak düşük faiz oranlarından yararlanabildiğiniz gibi taksitleri azaltabilir, daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Ancak krediyi yeniden yapılandırmak yani refinansman yapmak her zaman yararlı olmayabilir. Yararlı olabilmesi için yapılandırılan kredinizin faiz indiriminden elde ettiğiniz karın yeniden yapılandırma masraflarından daha az olması gerektiğini unutmayın ve yeniden yapılandırma masraflarını hesaplayarak kar edip etmediğinizi hesaplamadan refinansman yapmayın.

Mortgage kredilerinde en önemli masraf faiz olarak da görülmemelidir. Faiz dışı yansıtılan masrafların dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başındadır.

Kredi Yeniden Yapılandırma / Refinansman / Yeniden Finansman yaparken örneğin 1,70’den alınan kredinin 1,50 seviyelerinde olduğunda kapatılması durumunda karlı çıkmazsınız. Çünkü banka sizden %2 seviyelerinde komisyon alacaktır.

Kredi Yeniden Yapılandırma / Refinansman / Yeniden Finansman yapmadan önce faiz masrafları dışında komisyon ve diğer türlü tüm işlemler için ücret ödeyeceğinizi unutmayın. Faiz oranı düşük ancak masrafları yüksek olan bir mortgage kredisinin ödenecek aylık tutar yüksek faiz oranlı bir kredinin ödemesinden daha yüksek olabilir.

Birkaç bankadan bilgi aldıktan sonra başvuruyu yapmak sizi kar’a sokacaktır.

76 kez okundu