İnternette Kopyalanamayan Yazıları Kopyalamak

kopyalamaya izin vermeyen siteden yazı kopyalama

sağ tık engeli kaldırarak kopyalama yapmak

İnternette kopyalamaya izin vermeyen sitelerden yazı kopyalama işlemi yapmak isteyenlerin konunun çözümü için bir takın teknik bilgilere sahip olması gerekmektedir. Site sahiplerinin, emek hırsızlarını engellemek açısından önlem olarak aldıkları sağ tık engelini kaldırmanın da pek çok şeyin olduğu gibi bir yöntemi var.  Amacımız tabi ki emek hırsızlığı değil ancak kopya yapıştır işlemi, kişilerin her zaman içerik çalıp bundan ticari kazanç elde etmek için yaptıkları bir işlem değil. İyi niyetli ya da en azından kötü niyetli olmayan amaçlarla da, bir başka siteden içerik kopyalamak istiyor olabilirz. Bu yüzden, merak edenler için sağ tıkla kopyala engelli sitelerden veri nasıl kopyalanır sorununun çözümlerini sizinle paylaşmaya karar verdik.

İnternette Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama Yöntemi:

sağ tık engeli kaldırarak veri kopyalamak

sağ tık engeli kaldırma yöntemi

Sağ tuş kopyalama yasağı kaldırma işlemine başlamadan önce, maalesef ülkemizde içerikler kullanıldıktan sonra kaynak gösterme adeti pek yaygın olmadığından, emek hırsızlarını engellemek için site sahiplerinin kopyalama yasağını ne şekilde aktive ettiklerini yani kopyalama yasaklı, sağ tıkın deaktif olduğu sitelerdeki işleyiş mekanizmasını anladıktan sonra, kopyalanaman yazıları nasıl kopyalayabilirim onu öğrenelim.

Sağ tık engeli koymak için site adminlerinin takip edebilecekleri pek çok yol olsa da, en yaygınlarından bir tanesi Java Script kullanımıdır. Bir sitede kopyala yapıştır engeli olup olmadığını anlamak için siteye girişi yaptıktan sonra mouse ile sağ tıka basarak kopyala tuşuna basmaya çalışabilirsiniz. Bu işlemi yaparken, sayfada reklam ya da bir başka bağlantı, görsel v.s. bulunmayan boş bir alanıdenemek yerine, direk text yani yazı olan kısmı fareniz ile seçerek yapabilirsiniz.

Eğer site sahibi tarafından kopyalama işlevi devre dışı bırakılmışsa, sağ tıklayıp kopyala dediğinizde, ya fareniz tarafından verdiğiniz komut verilmemiş gibi olur, yani sanki tıklıyorsunuz tıklıyorsunuz da bir türlü işleminiz devreye alınmıyor gibi olabileceği gibi, bazen de, site sahibinin içerik kopyalama işlemine izin vermediğine dair açıkça bir hata mesajı da alabilirsiniz.

Nadiren de olsa, özellikle javascriptlerle değil de, wordpress eklentiler ile kopyalama yapmaya izin vermeyen sitelerde, farenin sağ tık tuşu ile kopyala yapıştır işlemi mümkün olmazken, klavye kısayolları ile kopyalama işlevi gerçekleştirilebilir.

Bunun için kopyalamak istediğiniz metnin üzerine gelip metni seçtikten sonra, klavyenizdeki CTRL tuşuna basılı tutarken, diğer parmağınızda C tuşuna yani Copy nin baş harfi olan c tuşuna basarak kopyalama yapabilirsiniz. Ancak pek çok site sahibi, sıradan internet kullanıcısı tarafından bilinmiyor olsa dahi, techie diye tabir ettiğim, teknolojiye hakim olan diğer website sahipleri tarafından sıklıkla hatta her zaman bilinen bu küçük yöntemle de kopyalama işlemine kesinlikle izin vermemektedir.

Kopyalama Engelini Nasıl Aşabilirim?

Ana başlıklar altında toplayacak olursak, kopyalanamayan bir yazıyı internetten almak için kullanabileceğiniz başlıca yöntemler;

  1. Kullandığınız tarayıcının javascript özelliğini kapatabilirsiniz. -kolay yöntem
  2. Proxy sitelerinden faydalanabilirsiniz – zor yöntem
  3. Sitenin kaynak kodunda CTRL + F ile arama yaparak ilgili texti bularak oradan kopyalama yapabilirsiniz – en pratik yöntem
  4. Yazının print screen ekran görüntüsünü kaydederek, PDF yapıp oradan word e çevirerek kopyalama yapmak. – nispeten daha el oyalayıcı bir yöntem ama challanging dediğimiz yani uğraştıran işleri başararak bir şeyler yapmayı sevenler için de işe yarar güzel bir yöntem. Bilhassa uzun metinlerin kopyalanmasında diğer yöntemlere göre üstünlüğü olan kısımları var.

Sıraladığımız bu yöntemler arasndan en garanti olanı 3. sıradaki yöntemdir.

Şimdi tek tek sizlere, bu yöntemleri nasıl kullanarak, kopyala yapıştıra izin vermeyen sitelerden içerik ve data kopyalama yapabileceğinizi anlatacağız. Detaylara da geçmeden önce, izinsiz kopyalama yapacağınız içeriği kaynak göstermeden bir yerde, bilhassa da ticari amaçla kullanma yapmanız sonucunda, başınızın adli olarak da derde girebileceğini dolayısıyla, faydalı içerik ürettiğini düşündüğünüz sitelerden, iyi niyetli olmayan işleriniz için data kopyalamamanızı tavsiye ediyoruz.

JavaScriptleri Engelleyerek Yazı Kopyalama Engeli Kaldırma:

2017 yılı itibariyle, hem Android işletim sistemli cep telefonu ve diğer tablet gibi akıllı cihazların çoğalması kullanımlarının çok aşırı yaygınlaşması ve Google'ın pek çok farklı alanda hizmet veriyor olması sebebiyle, en sıklıkla kullanılan web tarayıcısı Google Chrome herhalde diye düşünüyoruz ama belirteceğimiz adımlara benzer adımlar atarak Opera tarayıcısından tutun,Mozilla Firefoxa, Internet Explorerdan tutun, Yandex Browera kadar pek çok internet tarayısı için de aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Chrome için detaylarına gelince;

Chorse tarayıcınızın ayarlar bölümünden, gelişmiş ayarlar kısmına geliniz ve gelişmiş seçeneklerinden içerik ayarları sekmesine giderek, eğer tıklı değilse, hiç bir sitenin javascript çalışmasına izin verme seçeneğini seçtikten sonra, ilgili websitesini tekrar açtığınızda, javascriptle kopyalama engelleme yapmış sitelerin içeriklerini farenin sağ tuşu tıklaması ile yapamıyor bile olsanız, ctrl + C komutu klavye kısayolu ile mutlaka ve kolayca yapabileceksiniz.

Yukarıda da dediğimiz gibi javascript çalıştırmayı engellemek için diğer web tarayıcıların da ayarlar sekmesinden aynı işlemi yapabilirsiniz.

Proxy Siteleri Yoluyla Yazı Kopyalama Engeli Kaldırma:

Googleda proxy siteleri araması yaparak kolayca ve ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz proxy sitelerinde javascriptler çalışmayacağından, bu yöntemle kopyalama engeli getirilmiş sitelerin içeriğini kopyala yapıştır yapabilirsiniz.

Site Kaynak Kodu ya da İncele Seçeneği ile Kopyalama Yapma:

Bu yöntem muhtemelen web kodalama bilgisi olmayan kişilerin pek aklına gelmeyecek ancak hiç bir kodlama, programlama bilgisi sahibi olmayanların bile kolayca uygulayabileceği bir yöntem. İçeriğini kopyalamak istediğiniz engelli sitenin boş bir alanına farenizin sağ tuşuyla tıklama yapıp kaynak kodu görüntüle ya da ingilizce kullananlar için view source diyerek, sitenin ilgili sayfasının html kodlarına yani google ve diğer arama motorlarının gördüğü şekline, javascriptsiz haline erişim sağlayabilirsiniz. Açılan ekranın üzerine bir yere tıklayarak ctrl + f klavye kısayolu kombinasyonunu kullanarak Find işlemini yani bulma işlemini yaparak kopyalamak istediğiniz paragrafın başından bir kelimeyi yazarak, textlere direkt olarak ulaşabilir ve kaynak kod üzerinden sağ tıkla kopyala şeklinde ya da ctrl + c (copy) şeklinde işlemi yapabilir, istediğiniz yere de yine sağ tık yapıştır ya da ctrl +v diyerek yapıştırabilir, ihtiyaç halinde editleyebilirsiniz.

Eğer sayfadaki yazıların bir hepsini değil de, belirli bir bölümünü kopyalama yapmak istiyorsanız da yazının üstünü mouse unuz ile seçtikten sonra, sağ tık ve incele tuşlarına basarak açılacak bölünmüş pencerede ilgili yazıyı bulup, yine sağ tıklayarak HTML olarak düzenle diyerek, kopyala yapıştır engelini kaldırıp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Ekran görüntüsü alarak kopyalama:

Bu yöntem diğerlerine göre daha fazla el oyalayıcı, zaman alıcı olmasına karşın, keyifli de sayılabilecek bir yöntemdir. İlgili siteyi açtıktan sonra, sitenin kopyalayacağınız metin kısmının ekran görüntüsünü yani anlık ekran görüntüsü dediğimiz screen shotunu alıp, jpg ya da .png olarak kaydettiğiniz dosyayı, yine google dan bulabileceğiniz özellikle de image to word gibi aramalarla ulaşabileceğiniz pek çok resimden word dosyasına çevirme, convert etme işlemi yapan ücretsiz websitesine ulaşabilir, aldığınız anlık ekran görüntüsünü bu word converter sitelerine upload edebilir yani yükleyebilir ve oradan word dosyası haline çevrilmiş şekilde indirebilirsiniz.

Sağ tık engeli konularak kopyalanamayan yazıları kopyalamak gördüğünüz gibi her biri bir diğerinden basit pek çok yöntem sayesinde mümkün ama unutmayınız ki yazımı kopyalamarını kesinlikle engellemek istiyorum diye bir seçeneğiniz yoktur olamaz. Ancak botların içerik çekmesini falan engelleyebilirsiniz belki. Hatırlayınız ki halka açık olarak sunduğunuz bir bilginin kopyalanıp paylaşılmasını kesin suretle engellemeyi beklemek saçmalık olacaktır. Ancak değerli ve özgün içeriğiniz sizden izinsiz bir şekilde ticari amaçla paylaşılacak olursa, telif hakkı şikayetinde bulunabilirsiniz.

743 kez okundu