Diriliş Dizisi Halime Sultan Esra BİLGİÇ adlı oyuncu Kimdir

DİRİLİŞ DİZİSİ ÖNEMLİ KARAKTERLERİNDEN HALİME SULTAN'I CANLANDIRAN ESRA BİLGİÇ KİMDİR

 

diriliş dizisi Esra Bilgiç kimdir

 

Diriliş dizi Halime Sultan Esra BİLGİÇ kimdir yazımızı sizler için ele aldık. Bu konuda Ertuğrul Gazi’nin zevcesi Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin annesini ayrı değerlendireceğiz. TRT1 ekranlarının en sevilen “Diriliş” dizisinin Halime Sultan rolü ile beğeni toplayan Esra BİLGİÇ ’i de ayrı değerlendireceğiz.

 

Esra BİLGİÇ Kimdir?

diriliş dizisi Halime Sultan Esra Bilgiç kimdir

 

1992 senesinin Ekim ayında Ankara’da doğan BİLGİÇ, Hacettepe üniversitesi Arkeoloji bölümünden mezundur. Kumral saçları, açık kahverengi olan gözleri ve artık kadınlarda moda olan kalın kaşları ile diziyi seyredenlerin beğenisi toplamıştır. 1.77 cm. boyunda 50 kg. ağırlığındadır. Bu vücut ölçüleriyle de fit olduğunu kanıtlamıştır. Evli olmayan Esra BİLGİÇ, Beşiktaş futbol takımının başarılı futbolcusu Gökhan TÖRE ile ismi anılmaktadır.

Diriliş dizisi Halime Sultan rolü ile ilk oyunculuk deneyimi yaşamaktadır. Diriliş dizisi severlerin de onayıyla rolünün hakkını vermekte ve ileri dönemdeki rolleri için yapımcılara göz kırpmaktadır. Diziye sessiz, sakin bir giriş yapmasına karşılık her geçen gün rolünün süreleri ve replikleri artmaktadır. Bir röportaj sırasında Esra BİLGİÇ ; en büyük arzusunun tüm dünyada izlenen bir dizinin yapımında oynamak olduğunu belirtti. Çocukluktan bu yana hayalinin yeni fikirler, üretmek ve oluşturmak olduğunu belirten BİLGİÇ, hayalinin değiştiğini kariyerini oyuncu olarak devam ettirmek istediğini belirtti. Halime Sultan rolü ile o döneme ait pek bir bilgisinin olmadığını ama okuduğu bölümün avantajını kullanarak hızla rolüne adapte olduğunu dizide kullanılan kostümlerin ve makyajların kendisine farklı bir görünüm kattığını belirtiyor. Bizde Esra BİLGİÇ’ e oyunculuk kariyerinde başarılar diliyoruz.

 

Esra BİLGİÇ’ in rolü ile Diriliş dizisinde Halime Sultan’ın kim olduğu tarihte nasıl bir rol oynadığını insanlar merak etmeye başladılar. Biz de onlar için tarih kitaplarını karıştırdık ve ufak bir araştırma yaptık. Kendisi hakkında uzun uzun bilgiler bulunmayan Halime Sultan, en bilinen özelliği Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’yi dünyaya getirmesidir.

 

HALİME SULTAN KİMDİR?

diriliş dizisi Halime Sultan kimdir

 

24 Oğuz boyundan olan Kayı obasının başındaki Ertuğrul Gazi’nin zevcesi olan Halime Sultan, Osmanlı İmparatorluğunun tohumlarını atan Osman Gazi’nin annesidir. Bunun yanı sıra Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Alp’inde anneleridir. Doğduğu yıl belli olmamakla beraber vefat yılı 1281 olarak geçmektedir. Nasıl öldüğü yada öldürüldüğü gizemini koruduğu için bu konu ile ilgili bir kayıt bulunamamıştır. Halime Sultan hayatı boyunca çocuklarına ve obasına adamıştır. Mezarı Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi’nin türbesinin yanı başında bulunmaktadır. Ancak mezar taşının üzerinde Halime Sultan yazmamakla beraber Ertuğrul Gazi’nin zevcesi ve Osmanlı imparatorluğunun kurucusu Osman Gazi’nin Annesi olduğu belirtilmiştir. 2. Abdülhamid zamanında Halime Sultan’ın mezarının bulunması için bir heyet görevlendirmiştir. Bulduklarında da bunu Halime Sultan’ın mezar taşında da belirtmişlerdir.

 

Diriliş dizisi Halime Sultan’ı Esra BİLGİÇ canlandırmaya devam edecek. Bizlerde severek izlediğimiz diziden gayet mutlu bir şekilde zevk alacağız. Bu esnada Diriliş dizisi bizlere tarih dersleri vermekten de geri kalmıyor. Bu tarz tarih kokan diziler çoğalıp artması en büyük temennimiz. Nitekim tarihi en doğru ve zevk alarak öğrendiğimiz aşikar.

353 kez okundu