Blog Sitesi Nasıl Kurulur?

Blog Nedir?

Bireyin ya da bir grubun kendilerinin yazdığı yazıları her gün yayınlamasına ve yayınladıkları siteye blog sitesi denir. Blog sitesinde her türlü makale yayınlanabilir. Kişi, her türlü düşüncesini, fikrini ya da bilimsel bir şeyi yahut da herhangi bir bilgi verici içeriği yayınlayabilir. Blog sitelerini arama motorlarında üst seviyelere çıkartan unsur ise içerdikleri özgün içerik ve SEO uyumudur. Blogun içeriği özgün olmadığı takdirde alıntının yapıldığı site sürekli üst sıralardayken, kişinin kendi sitesi çok altlarda olmaktadır. Bu sebeple blog kesinlikle özgün içerikle dolu olmalıdır.

 

Ne İşe Yarar?

Öncelikle bu bir hobi olarak da yapılabilir. Yazılarınızı bloglayarak bir okuyucu kitlesi toplayabilir ve sürekli bu kitleyi genişletebilirsiniz. Okunmaktan çok zevk alınabilir. Bununla birlikte blog sitelerinden para da kazanılabilir. Bir alan adı satın alıp, sitenizi hazırladığınızda ve Google reklamları vs. eklediğinizde reklamların her görüntülenmesinden ve tıklanmasından bir gelir elde edebilirsiniz. Günümüzde birçok sitenin gelir kaynağı budur.

 

En Çok Hangileri Kullanılıyor?

Blog sitesi kurmak artık çok kolay. Her isteyen internet kullanıcısı hiçbir kod bilgisi gerektirmeksizin blog sitesini kurabiliyor. En çok kullanılanlar WordPress ile Blogspot. Bu yazıda WordPress’e değineceğiz.

 

WordPress Blog Nasıl Kurulur?

Öncelikle blog sitenizin ne ile ilgili olacağına karar vermelisiniz. Ona göre de bir isim belirlemelisiniz. WordPress ile kuracağımız ücretsiz blog hizmetinden faydalanacağımız için bu site alan adı şu şekilde görüntülenecektir: alanadı.wordpress.com

Yani ücretsiz servisi kullandığımız zaman uzantı olarak wordpress.com alıyoruz. Ancak dilerseniz alan adı satın alıp sadece kendi alan adınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bunları düşünüp karar verdikten sonra şu adımları izlemelisiniz:

 

  • https://wordpress.com/ adresine girilir ve üyelik açılır.
  • Üyelik bilgileri ile giriş yaptıktan sonra “Site Oluştur” seçeneği ile site oluşturma işlemine başlanır.
  • Daha sonra site alan adını ve site başlığı girilir. Eğer bir başkası alan adını almışsa kullanamazsınız.
  • Sitenin teması seçilir ve uygulanır.
  • Daha sonra tema üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapın. Menü ayarları ya da sayfa ayarları gibi her türlü ayarı değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar sayfa ve menü ekleyebilirsiniz.
  • Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sağ üst tarafta bulunan “Yaz” seçeneği ile yazılarınızı yazmaya ve bloglamaya başlayabilirsiniz.
501 kez okundu