Android Tablete Format Atma Nasıl Yapılır

ANDROID TABLETE FORMAT ATMAK

android tablete format atma işlemi

 

  Android tablete format atma işlemine bazı durumlarda gerek duyarız. En nihayetinde teknolojik bir cihaz olduğundan takılma olmuş olabilir yada gizlilik için tabletimize şifre koymuş ve bu şifreyi de unutmuş olabiliriz. Bu gibi durumlarda Android tabletimize format atma ihtiyacı gerekebilir.

 

   

Android tabletler,masaüstü bilgisayarların yerini aldığından beri hayatımızı kolaylaştırıyor. Artık bilgilere daha kolay ulaşır duruma geldik. Piyasada 3 farklı işletim sistemli tabletler var. Bunlardan birisi pazarın büyük payını alan Google menşeili Android cihazlar ikinci büyük firma Apple çıkışlı İpad’ler üçüncü ve az tercih edilen Windows alt tabanlı tabletlerdir. Android tabletler birçok firma tarafından çıkarıldığı için daha çok tercih edildiği düşünülüyor. Bunun yanı sıra Apple’ın ürettiği seçenekler İpad ve İpad2 olarak karşımıza çıkıyor.

Tabletlerimizin hayat kolaylaştırdığı gibi bazı istenmeyen durumlarla da karşı karşıya kalabiliyor. Çok güzel bir veri deposu ayrıca bilgileri kolayca ulaşmamızı sağlıyor. Fakat veri depolarken unutmamız gereken bazı durumlar var. Android tablete format atma işlemine geçmeden önce kısaca formattan önce yapmamız gereken kritik hareketleri anlatmak istiyorum. Çünkü tablete format attıktan sonra bilgilerinde sıfırlanacağını unutmamız gerekiyor.

ANDROID TABLETE FORMAT ATMADAN ÖNCE BİLGİLERİMİ NASIL SAKLAYACAĞIM

  • Her tabletin SD yada MD kart girişi vardır. Bu kartlardan bir tanesini temin edip verilerimizi buraya kopyalayabiliriz.
  • Evde masaüstü bilgisayarımız var ise düzenli olarak USB kablosu yardımı ile verilerimizi bilgisayara aktarabiliriz.
  • Her tabletin olmasa bile birçoğunun USB çıkışı mevcuttur. Bu çıkışı kullanarak USB bellek kartımıza verilerimizi aktarabiliriz.
  • Android cihazımıza “Dropbox” uygulamasını indirip ayrıca buraya da veri girişi yapabiliriz.

Android tablete format atmadan önce verilerimizi yukarıdaki herhangi bir seçenek ile depolarsak sonradan üzücü durumlar ile karşı karşıya kalmayız.

 

Tabletimiz için format atma işlemini resimler ile anlatmaya çalışacağız.

Not: Format işleminden önce Pil şarjımızın durumunu kontrol edelim. Zira düşük Pil seviyesinde yapılan bu işlem geri dönüşü olmayan durumlar doğurabilir. Eğer şarjımız az ise belli bir süre pilimizin gücünü arttırmak için tabletimizi şarj edelim.

ANDROID TABLETE NASIL FORMAT ATACAĞIM

  1. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi Android Tabletlerde ses açma/kısma(+/-) ve Power tuşu vardır. Bu tuşlardan ses kısma tuşu olanına (-) ve Power tuşuna aynı anda basmamız gerekiyor. Yaklaşık 6 ile 8 saniye arası bu şekilde basılı tutmalıyız. Neden bu tuşlara bu biçimde basılı tutmamıza gelince, üretici firma bize bir seçenek sunuyor. Normal şartlarda Tabletlere format menülerin içinden ayarlar kısmında fabrika ayarlarına dönerek yapılıyor. Bunu yapmamızın sebebi bizim tabletimiz ya donmuştur yada yanıt vermiyor olmasındandır.android tablet için format  atma işlemi
  2. Şimdi Tabletimiz kısa bir süre için açılıp kapanabilir. Ardından karşımıza değişik alışık olmadığımız bir ekran çıkacaktır(bknz resim2)  Bu ekran üretici firmanın da müdahale ettiği onarım ekranıdır. Burada anlattığımız seçenek dışında başka bir seçeneğe girip değişiklik yapmamanızı öneririz. Çünkü sistemde bilmeden yaptığınız değişiklikler Tabletin ayarlarını değiştirip farklı çalışmasına yol açabilir.android tablete format atma
  3. Android Tablete format atma işlemini gerçekleştirmek için ekranda “wipe data/factory reset” seçeneğine gelmeliyiz. Ekranda seçenekleri hareket ettirmek için ses açma/kısma tuşlarını seçeneği onaylamak için ise Power tuşuna basmalıyız.tablete format atmak
  4. Son olarak onayladığımız format atma işleminden sonra resimde de görüldüğü gibi YES (evet) / NO (hayır)  olarak tekrardan onaylamamızı istiyor. Bunu da ses tuşları ve Power tuşu yardımı ile YES hanesine gelecek şekilde tuşluyoruz.android format atmak

 

Android Tablete format atma işlemimiz artık gerçekleşti. Format atma işlemi tabletinizdeki bütün verileri sileceğinden biraz zaman alabilir. SD yada MD karta aktardığınız veriler format işleminden etkilenmeyecektir. Çok nadir de olsa bazı tabletlerin tuş takımları tamamen dokunmatik olabilir. Eğer böyle bir tabletiniz var ise tarafımıza iletip bu tabletlerin format atma işlemleri için de yardımcı olabiliriz.

261 kez okundu