Root Atmanın Yararları ve Zararları

[2google2]

 

 

 

 

 

 

Android Root Yapma Yararları ve Zararları

 

android-root-atmanin-yararlari-ve-zararlari

 

Bir önceki yazımızda Root Yapmak Nedir ve Ne İşe Yarar? konusuna değinmiştik. Bu yazımızda root yapmanın faydalarından ve korkulduğu üzere telefonunuzda kötü bir etkisinin olmadığından bahsedeceğiz. Böylece neden Root atmanız gerektiğini fark edebileceksiniz.

Root yapmanın avantajlarından bahsederek direk konuya girelim.

 

Root Yapmanın Avantajları Nelerdir?

 

android-root-atmanin-yararlari-ve-zararlari-2Farklı ROM’lar yükleme yapabilirsiniz.

Telefonunuza yada tabletin bilgisayarınızla birlikte gelen sistem hoşunuza gitmediyse özelleştirmiş Rom lar yükleyerek cihazınızı daha kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; Samsun marka bir telefona aldınız fakat cihaz ile birlikte zorunlu olarak kullanıma sunulan Samsun uygulamalarını kullanmak istemiyorsunuz yada arka planda çalışan bazı uygulamaların telefonunuzu yormasından şikayetçisiniz. Bu gibi durumlardan kurtulmak için telefonunuza Root atabilir ve özelleştirilmiş temiz bir ROM yükleyebilirsiniz.

Cihaz özelliklerini geliştirebilirsiniz.

Çoğu kullanıcının farkında olmadığı telefonunuzda alışılagelmiş bazı özellikler değiştirebilirsiniz. Örneğin Flaş ışığının yükseltilmesi, Titreşim ayarlarının değiştirilmesi, işlemci hızını değiştirme, ses şiddeti arttırma,ekran ayarları gibi bir çok değişiklik yapabilirsiniz.

Uygulamalarınızı ve oyunlarınız SD kart üzerinden kullanma.

Telefonunuzdaki uygulamaları ve oyunları SD kartınız üzerine taşıyarak hem alan hem de performans açısından avantaj elde edebilirsiniz. Şuan için taşıma işlemi destekleyen sınırlı uygulamalar var fakat Root atmanız durumunda tüm oyun ve uygulamalarınızı taşıyabilirsiniz.

Tüm Uygulamaları kullanabilirsiniz.

Google Play üzerindeki bazı uygulamalarda Root yazısını görürsünüz. Bu uygulamaları kullanabilmek için telefonunuzda Root özelliğinin olması gerekmektedir. Tabi uygulama kısmını biraz daha açmak gerekiyor. Örneğin Titanium Backup gibi tam anlamıyla telefonunuzu yedekleyip geri aktarabileceğiniz bir uygulamadan, DNS adresinizi değiştirmenize olanak vererek sadece Wireless üzerinden değil Mobil bağlantınız(3G) üzerinden de yasaklı sitelere girmemiz sağlayan uygulamalara hatta telefon görüşmelerini sesli olarak kaydedebilen bir çok yazılımı Root atarak kullanabilirsiniz.

 

Root Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

 

android-root-atmanin-yararlari-ve-zararlari-3

Root yapma işleminden sonra bir çok üretici firma telefon ve tablet bilgisayarlarınızı garanti kapsamı dışında bırakmaktadır. En çok korkulan konulardan bir bu olsa da Root lu telefonunuzu servise götürmeden önce un-root yazılımları Android cihazınızı Root atılmamış hale getirebilirsiniz.

Üreticiler tarafından çıkarılan yeni çıkan Android güncellemelerini otomatik olarak yapamayabilirsiniz fakat indirerek (Bir çok site mevcuttur)cihazınıza aktarıp sorunsuzca yapabilirsiniz.

Sonuç;

Root  yapma işlemi Türkiye’de yasal durumdadır ve parasını verdiğiniz bir ürünü niye tam anlamıyla kullanmayasınız ki?  

 

 

 

 

4612 kez okundu
Root Atmanın Yararları ve Zararları Hakkında Yorumlar

Yorum Yaz

  1. bariskorzay dedi ki:

    Taş olur kısmını anlayamadım=)

  2. Mustafa Akdeniz dedi ki:

    Kardeşim root atamazsak telefon taş olur diyorlar doğrumu