AMD Vega GPU Mimarisi Tanıtıldı

CES 2017 büyük teknolojik gelişmelerin yaşandığı ve beraberinde çok yeni seçeneklerin de siz değerli kullanıcılara sunulduğu projelerden birisi olarak dikkatleri çekmeye başladı diyebiliriz. AMD, fuarın en çok ön plana çıkan markalarından birisi olarak dikkatleri çekiyor. Öyle ki zaman içerisinde baktığımız zaman Nvidia markasının en ciddi rakiplerinden birisi olarak dikkatleri çeken AMD, CES 2017 için 5 yıldız üzerinde çalıştığı AMD Vega GPU modellerinin tanıtımını da yaptı. Yeni nesil bir görüntü sistemi teknolojisi olarak ön plana çıkacak olan bu altyapı ile alakalı olarak bizlere sunulan bilgilerin niteliği ve geçerliliği de son derece fazla demek sanıyorum ki yanlış olmayacaktır.

AMD Vega Teknolojisi

Günümüzde Nvidia markasının en büyük rakibi olarak gösterilen ve bu anlamda fark yaratan markalar arasına adını yazdırarak bilgisayar teknolojilerinin dev markalarından birisi olarak dikkatleri çeken AMD markasının VEGA çipler üzerinde çalışmaya başlaması ve bu anlamda yeni nesil bir ürün geliştirebilmiş olması da ayrıca önemli bir konu diyebiliriz. Bu ekran kartı mimarisi bildiğiniz tüm seçenekleri sizlere unutturarak kısa bir zaman dilimi içerisinde çok daha profesyonel bir deneyimi sizlere sunacak. AMD Vega GPU özellikleri incelendiği zaman da sınırların ötesinde son derece performanslı seçenekleri sizlere sunuyor diyebiliriz. CES 2017 bünyesinde yapılan tanıtımdan sonra elimize geçen bilgiler aşağıdaki gibidir;

  1. HBM2 Teknolojisi
  2. GDDR5X Altyapısı
  3. 512 Terabyte Hafıza Sınırına Kadar Esneklik
  4. 8, 16, 32 ve 64 Bit Mimarisi
  5. Draw Streaming Binning Rasterizer Teknolojisi

Bu altyapının en önemli özelliklerinden birkaçı olarak listelenebilir ki CES 2017 tanıtımı esnasında en çok ilgi gösterilen unsurlardan birisi olarak dikkatleri çekti demek de yanlış olmaz sanırım. Sistem ile alakalı olarak fiyat bilgisinin ne olacağı ve nasıl olacağı şimdilik merak konusu olmaya da devam ediyor.

345 kez okundu